Bilans finansowy Polski w UE

Saldo transferów finansowych między Unią Europejską a Polską


🔴 Na dzisiejszej konferencji europoseł Patryk Jaki, wraz z prof. Krysiakiem oraz prof. Grosse zaprezentowali raport na temat bilansu finansowego Polski w Unii Europejskiej. Zestawienie przygotowane przez prof. Krysiaka i prof. Grosse uwidacznia, że w latach 2004-2020 Polska straciła 535 mld zł. Liczby pokazują, że firmy z Niemiec, Francji czy Niderlandów zyskały na transferach finansowych kosztem polskiego rynku. Ilość zagranicznych firm drenujących polską gospodarkę jest niewspółmierne większa od liczby polskich firm w krajach UE.


🔴 Polska wchodząc do Unii Europejskiej udostępniła swój rynek gospodarczy, z którego przez ostatnie 16 lat zagraniczne firmy wyprowadziły 981 mld zł. Zyski polskich spółek korzystających z rynku UE były zdecydowanie mniejsze niż zysk zagranicznych firm – Polska straciła na tym 388 mld zł.


🔴 Raport, biorąc pod uwagę procent obecnego PKB wykazał również, że na wprowadzeniu waluty euro, o którą w Polsce przez lata zabiegała Platforma Obywatelska, zyskały tylko dwa państwa – Niemcy i Niderlandy. Wszystkie państwa na czele z Włochami i Portugalią poniosły duże straty finansowe.


Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.