Polskie historie Tekla Bądarzewska-Baranowska

Jeszcze do niedawna nic o tej postaci nie wiedziałam…

Tekla Bądarzewska-Baranowska, urodziła się w 1829 w Mławie, zmarła w młodym wieku, 29 września 1861 w Warszawie. Polska pianistka, kompozytorka salonowych utworów na fortepian. Jej grobowiec przedstawiający młodą kobietę z rulonem nut znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Bądarzewska ułożyła ok. 35 miniatur, a światową sławę zyskała utworem „Modlitwa dziewicy”. Nuty tej miniatury ukazały się w 1856 roku w Warszawie. Trzy lata później przedrukowane zostały przez paryski „Revue et Gazette musicale”, i od tego momentu utwór cieszy się popularnością wśród pianistów-amatorów. W 1930 roku Kurt Weill wykorzystał kompozycję w operze „Rozkwit i upadek miasta Mahagonny”. Utwór wykonywany i nagrywany jest do dzisiaj. Ukazał się w co najmniej 80 wydawnictwach w różnych krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, Australii. W 2007 w Japonii nagrano pierwszy w historii album z kompozycjami Tekli Bądarzewskiej „Spełniona Modlitwa Dziewicy”. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany „Bądarzewska”.

Autorka tekstu Pani Ewa Konopka
To właśnie dzięki pamięci takich ludzi jak  pani Ewa udaje się ocalić od zapomnienia skarby Polskiej kultury.


Biografia Oficjalna 

Tekla Bądarzewska-Baranowska (ur. 1834 w Warszawie, zm. 29 września 1861 tamże) – polska pianistka, kompozytorka salonowych utworów na fortepian. Matka pięciorga dzieci, zmarła w wieku 27 lat, jej grobowiec przedstawiający młodą kobietę z rulonem nut zatytułowanych po francusku La prière d’une vierge znajduje się Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Bądarzewska ułożyła ok. 35 miniatur, a światową sławę zyskała utworem Modlitwa dziewicy. Nuty tej miniatury ukazały się w 1856 roku w Warszawie, a trzy lata później przedrukowane zostały przez paryski Revue e Gazette musicale, i od tego momentu utwór cieszy się ogromną popularnością wśród pianistów-amatorów. Opracowywano go również na inne instrumenty, jak również na rozmaite zespoły. Wykonywany i nagrywany jest do dzisiaj. Ukazał się w co najmniej 80 wydawnictwach w różnych krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, Australii.W 2007 w Japonii nagrano pierwszy w historii album z kompozycjami Tekli Bądarzewskiej.Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Badarzewska na cześć Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej.

 

 

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.