Nasze bezpieczeństwo w czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa

Bezpieczne korzystanie z zasobów sieci to temat na co najmniej kilkutomowe opracowanie.
Niestety nie da się zawrzeć wszystkiego w krótkim artykule.

Wokół nas szaleje globalna pandemia. Jesteśmy wszyscy zmuszeni do korzystania z sieci internetowej w o wiele większym stopniu, niż to czynimy normalnie.  Chcemy zasięgnąć bieżącej, rzetelnej informacji. Pracujemy zdalnie, wykorzystując do tego celu wiele rozwiązań i usług w sieci, z których korzystaliśmy do tej pory rzadko lub wcale. To wszystko sprawia, że stajemy się łatwiejszym celem dla ludzi, którzy na takich kryzysowych sytuacjach robią brudne interesy. Informacja stała się dziś towarem. W wielu przypadkach jest bardzo cenna, a nawet może od niej zależeć życie milionów obywateli.

W obecnym czasie informacja stała się nieodzownym źródłem, zarówno dla społeczeństw, jak i prawidłowego działania każdej instytucji państwa. Między innymi, to właśnie dzięki informacji, służby państwa mogą działać sprawnie, politycy podejmują decyzję, epidemiolodzy mogą opracowywać strategię walki z rosnącą liczbą zakażeń. Informacja ma również ogromny wpływ na nasze życie. Od niej zależy w dużej mierze cała ekonomia, a co zatem idzie i nasze miejsce w pracy, czy też los naszej firmy. O tym doskonale wiedzą też ci, dla których sytuacja kryzysowa i związany z nią chaos informacyjny jest świetną okazją do wprowadzania dezinformacji.
Próby celowego okłamywania opinii społecznej mogą mieć różnego rodzaju podłoże. Każdy kraj, a szczególnie nasza Ojczyzna, której położenie geograficzne sprawia, że jesteśmy pomiędzy Rosją o zapędach neoimperialnych, a Niemcami i krajami Europy zachodniej które również chcą mieć w Polsce swoich ludzi od zabezpieczania ich interesów. Możemy więc powiedzieć o zagrożeniu dezinformacją z powodów politycznych i ekonomicznych, które płyną wprost z partykularnych interesów poszczególnych państw.

Oprócz powodów politycznych zewnętrznych, jak również wewnętrznych wywoływanych kłamstwami na przykład przez polityków totalnej opozycji jest jeszcze jeden bardzo istotny element. Tym elementem jest szeroko rozumiana działalność kryminalna w sieci. Ludzie narażeni są na ataki związane z wyłudzeniem lub kradzieżą danych osobowych, podszywaniem się przestępców pod osoby nam bliskie lub przedstawicieli władz czy też policję. Prawdziwą plagę stanowią przestępstwa związane z kradzieżą naszych pieniędzy, wyłudzeniami na bazie zastraszenia lub zwykłego kłamstwa a także wszelką działalnością o charakterze przestępczym. Anonimowość w sieci jest świetną przykrywką do atakowania naiwnych, niczego się niespodziewających użytkowników Internetu.

Co więc może my zrobić?

Przede wszystkim zachować czujność i rozsadek. W żadnym wypadku nie podejmować pochopnych emocjonalnych decyzji. Na to właśnie czekają przestępcy próbujący sprowokować naszą reakcję. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy bezzwłocznie skontaktować się z policją.
Zachowajmy czujność i najbardziej skuteczną z metod ograniczając nasze zaufanie. Sprawdzajmy otrzymywane informacje, niezależnie czy to będzie korespondencją nadesłana pocztą, czy poprzez e-mail. Każda potencjalnie najnormalniejsza sytuacja może być próbą dokonania przestępstwa.

Serwisy www i portale internetowe.
Dobrze jest być ostrożnym i absolutnie niezbędne jest sprawdzenie, czy witryna jest bezpieczna przed udostępnieniem jakichkolwiek danych osobowych (np. choćby imienia i nazwiska, nie mówiąc już o numerach kart kredytowych, adresu itp.). Warto poczytać opinie o danej stronie, zanim zaczniesz na niej kupować lub nawet przeglądać podstrony.

Wielu z nas odwiedza różnego rodzaju serwisy internetowe, strony, oraz portale.
Pamiętajmy również w tym miejscu o zasadzie ograniczonego zaufania.
Wiele serwisów www wyłudza dane użytkownika, a także może być potencjalnie źródłem zainfekowania naszego komputera bądź też tabletu czy smartfonu.  Często same reklamy,które widzimy na stronach www są nośnikami oprogramowania szpiegującego.
Starajmy się nie korzystać z nieznanych wyszukiwarek. Unikajmy wchodzenia na strony www,które nie posiadają szyfrowania SSL i TLS.
Wielu wydawców serwisów internetowych ciągle oszczędza koszty, nie dokonując choćby minimalnych inwestycji w bezpieczeństwo użytkowników. Pamiętajmy, że strony internetowe nie posiadające certyfikatu SSL nie zapewnią nam bezpiecznej sesji przeglądania.
Serwisy internetowe bez szyfrowania danych zazwyczaj  mają taki adres: http://www.nazwa.pl, lub inne rozszerzenie domeny. Strony które posiadają ważny certyfikat bezpieczeństwa SSL zazwyczaj rozgłaszają się adresem: https://www.nazwa.pl, lub inne rozszerzenie domeny.
Zawsze możemy sprawdzić ważność certyfikatu bezpieczeństwa w przeglądarce, aby upewnić się że jesteśmy na stronie,która zapewnia nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych.


Upewnij się, że możesz zaufać witrynie internetowej przed wprowadzeniem jakichkolwiek danych osobowych. Pamiętaj, że na żadnej stronie nie należy podawać danych logowania do innych serwisów, a w szczególności do bankowości internetowej (chyba, że jesteś na stronie logowania do swojego banku) !

Użyj wbudowanych narzędzi bezpieczeństwa przeglądarki internetowej

Obecnie najpopularniejsze przeglądarki internetowe zawierają różne funkcje zabezpieczeń, które pomagają zachować bezpieczeństwo w internecie. Te wbudowane narzędzia przeglądarki mogą blokować irytujące wyskakujące okienka, wysyłać żądania Do Not Track do witryn internetowych (proszenie witryn o nie śledzenie), wyłączać niebezpieczne treści Flash, zatrzymywać złośliwe pobieranie i kontrolować, które witryny mogą uzyskać dostęp do kamery internetowej, mikrofonu itp.

Poświęć chwilę, aby przejrzeć swoje ustawienia teraz. Oto jak je znaleźć w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych:

  • ChromeUstawienia → Zaawansowane → Prywatność i bezpieczeństwo
  • FirefoxOpcje → Prywatność i bezpieczeństwo
  • SafariPreferencje → zakładki: Prywatność lub Witryny
  • EdgeUstawienia → Ustawienia zaawansowane

Upewnij się również, że adresy URL są poprawnie napisane. Większość ludzi tylko skanuje pobieżnie tekst. Hakerzy wiedzą o tym i często zastępują podobnie wyglądające znaki w adresach stron np. „Yah00.com” zamiast „Yahoo.com”, aby nakłonić użytkownika do odwiedzenia stron phishingowych i nieświadomego podania im haseł, numerów kart kredytowych i innych prywatnych danych. Nie daj się nabrać na tę sztuczkę. Potwierdzenie poprawności zapisu adresu URL zajmuje tylko chwilę, a może zaoszczędzić Ci sporo kłopotów.

Sprawdź certyfikat HTTPS

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) to podstawowy protokół przesyłania danych między przeglądarką internetową a odwiedzanymi witrynami. HTTPS to  bezpieczna wersja tego protokołu. („S” oznacza po prostu „secure”, z ang. „bezpieczny”)

HTTPS jest coraz częściej wykorzystywany w internecie, nie tylko na stronach wymagających logowania, takich jak bankowość internetowa, czy e-sklepy. Dzięki protokołowi, ruch jest szyfrowany, aby zapobiec kradzieży poufnych informacji, takich jak numery kart kredytowych i haseł.

Skąd wiadomo że witryna korzysta z HTTPS? Sprawdź kłódkę na pasku adresu przeglądarki. Jeśli ją widzisz, wiesz, że witryna, na której się znajdujesz, korzysta z zaufanego certyfikatu cyfrowego SSL – innymi słowy, twoje połączenie powinno być chronione. Jeśli nie widzisz kłódki, lepiej rób zakupy gdzie indziej.

Niektóre witryny wyłudzające informacje mogą także wykorzystywać protokół HTTPS, aby wyglądały na pozornie legalne – trzeba wówczas sprawdzić dokładnie szczegóły certyfikatu. Ale jeśli jednak witryna nie ma takiej kłódki, to pod żadnym pozorem nie należy podawać na niej hasła ani numeru karty kredytowej.

Oto przykład jak można szybko sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne gdy przeglądamy stronę www lub portal internetowy.

Strona internetowa która posiada ważny certyfikat bezpieczeństwa,
a dane użytkownika są bezpieczne.


Tu przykład strony internetowej która nie posiada zabezpieczeń


Pamiętajmy aby utrzymywać naszą przeglądarkę internetową w aktualnej wersji.
Używajmy sprawdzonego oprogramowania antywirusowego. Nie ulegajmy reklamom w sieci.
Nie pobierajmy programów które na przeglądanych stronach internetowych ostrzegają nas przez zainfekowaniem naszego komputera. W ogromnej większości są to programy szpiegujące, bądź też infekujące komputer.

Duża ilość reklam na stronach internetowych również powinna być dla nas sygnałem że poziom zagrożenia jest większy.
Kody reklam często zawierają oprogramowanie szpiegujące lub wyłudzające dane użytkownika.

Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów komunikacji wybieranych przez użytkowników. Jest to również główny cel Cyber-ataków. Poczta elektroniczna dostępna jest za pomocą wielu urządzeń oraz w różnych miejscach (w domu, w biurze, w drodze), a korzystanie z niej tworzy sieć połączeń, oraz możliwość prowadzenia zdalnej korespondencji w formie elektronicznej. Przeglądając wiadomości e-mail, użytkownicy domowi, czy też pracownicy firm zazwyczaj nieumyślnie klikają linki do stron internetowych zawierających złośliwe oprogramowanie, lub co gorsza nieświadomie instalują bezpośrednio na urządzeniu złośliwe treści, które są następnie wysyłane w formie załączników do innych osób.
Ważną kwestią jest aby używać nowoczesnego oprogramowania do ochrony naszej poczty elektronicznej, oraz komputera, lub urządzenia na którym pracujemy. Nowoczesne oprogramowanie antywirusowe posiada zazwyczaj niezbędne narzędzia do filtrowania naszej poczty pod kątem niepożądanych załączników, spamu, czy też natrętnych reklam.
Starajmy się używać płatnych skrzynek poczty elektronicznej, lub takich które dają szeroki wachlarz oferowanego bezpieczeństwa.

Nie zakładajmy naszej poczty elektronicznej byle gdzie. To może nas naprawdę wiele kosztować.
Na tej stronie znajdziemy opisy poszczególnych darmowych kont poczty elektronicznej i ranking bezpieczeństwa.

Kliknij tu aby przejść do strony

Oczywiście zdaje sobie sprawę że moje informacje są bardzo pobieżne, bezpieczeństwo jest ogromnie skomplikowanym tematem.
Wolna Polska służy swoim czytelnikom bezpłatnymi poradami.
Każda osoba prywatna lub mała firma może uzyskać poradę w kwestii bezpieczeństwa w sieci, oraz internecie.


Nie dajcie się nabrać na tego SMS-a! W ten sposób cyberprzestępcy próbują wykorzystać obecną sytuację

Nadkomisarz Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w rozmowie z portalem TVP Info ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają SMS-y z fałszywymi informacjami oraz linkami. Jedna z mieszkanek stolicy województwa podlaskiego niemalże straciła w ten sposób 35 tysięcy złotych.29-letnia kobieta mieszkająca w Białymstoku czekała od jakiegoś czasu na przesyłkę książek. Otrzymała niedawno wiadomość SMS o następującej treści: “Z powodu dezynfekcji przesyłka wymaga dopłaty 1,2 zł. Opłać, aby otrzymać dostawę”. Niczego nieświadoma mieszkanka stolicy województwa podlaskiego nie była zaskoczona, iż w dobie pandemii koronawirusa otrzymała taką wiadomość, dlatego też kliknęła w link podany w wiadomości i dokonała przelewu.Nie spodziewała się jednak, iż SMS został wysłany przez oszustów, którzy w ten sposób ściągnęli z jej konta ok. 35 tysięcy złotych. Strona, na którą została przekierowana, była fałszywa, a informacje związane z jej loginem oraz hasłem dostały się w ręce cyberprzestępców. To właśnie oni dokonali przelew, który kobieta jedynie potwierdziła kodem otrzymanym od banku.Na szczęście 29-latka szybko sprawdziła swoje konto bankowe i niemal natychmiast powiadomiła o tym policję. Szybkość jej reakcji była kluczowa, bowiem dzięki temu policjanci z Białegostoku byli w stanie zatrzymać transakcję i ostatecznie pieniądze wróciły z powrotem na konto ich właścicielki.Funkcjonariusze policji przestrzegają przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe SMS-y z nieznanych numerów, a także proszę o nieklikanie w linki podane w nich. Jak wyjaśniają prób podobnych oszustw w dobie pandemii koronawirusa może być wiele. W takich wypadkach należy natychmiast poinformować policję.
Źródło: TVP InfoAutor: JD
Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.