Jesienna depresja?

Dieta i światło: sposoby na jesienną depresję
Jesienna depresja może dopaść każdego. Pojawia się, jak każda depresja sezonowa, wraz z nastaniem nowej pory roku. Sprzyjają jej krótsze, pochmurne dni, chłód i słota. Narastające zmęczenie, kiepski nastrój, obniżenie sprawności intelektualnej… Specjaliści nazywają ten stan sezonową chorobą afektywną. Poznaj skuteczne sposoby na jesienną depresję.

Dokucza ci jesienna depresja? Pogorszenie nastroju, depresyjne myśli, ciągłe zmęczenie… Jednak czy szukając sposobów na wyleczenie się z jesiennej depresji pomyślałaś o zmianie diety? W polskiej tradycji przyjęło się, że w chłodniejsze pory roku należy spożywać tłuste potrawy. To jednakmit, który nie służy zdrowiu. Tłuste potrawy, słodycze, alkohol i kawa wywołują ospałość, apatię oraz spowalniają procesy myślowe.

Jesienna dieta – co powinna zawierać

Nasza dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie. Od tego, co jemy zależy, czy będziemy mieć siłę do codziennych zmagań oraz skutecznego niwelowania uczucia zmęczenia. Dlatego należy unikać produktów o niskiej wartości odżywczej. Nasze potrawy powinny być bogate w witaminy i mikroelementy, owoce i warzywa. Równie istotne jest dostarczenie odpowiedniej dawki pełnoziarnistego pieczywa czy nawet samych ziaren zbóż bogatych w witaminy z grupy B, które wzmacniają układ nerwowy. Warto wzbogacić dietę o ryby, bowiem tłuszcze w nich zawarte sprzyjają syntezie serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nasz nastrój. Bardzo pożądane w jesiennym jadłospisie są orzechy oraz odpowiednia ilość wody, a regularne zjadanie posiłków zabezpiecza przed uczuciem znużenia i rozdrażnienia.

Jesienna depresja – objawy

Jesienne skłonności do depresji są czymś jak najbardziej naturalnym. Nosi to nazwę sezonowej choroby afektywnej. Jak udowodnili naukowcy, ma to ścisły związek z mniejszą ilością słońca. Promienie słoneczne nie tylko stymulują nasz organizm do wytwarzania witaminy D, odpowiedzialnej za przyswajanie wapnia. Pod ich wpływem produkowane są także hormony odpowiedzialne za nasze samopoczucie. Jednym z nich jest melatonina, która w głównej mierze steruje okołodobowym rytmem snu i czuwania. W dzień jej ilość w organizmie jest znikoma, ponieważ ulega rozpadowi pod wpływem promieni słonecznych, za to po zmroku i nocą ilość jej wzrastać może nawet kilkakrotnie. Powoduje ona uczucie senności, odprężenia. Wprowadza nas w błogi stan ułatwiający zasypianie, który o ile bardzo pożądany wieczorem, w dzień przysporzyć nam może kłopotów, dając objawy depresyjne.
Wśród najczęstszych objawów jesiennej depresji wymienia się: uczucie straty, nadmierny smutek, kłopoty z koncentracją, drażliwość, niepokój, strach, lęk, utrata zainteresowań, nadmierna senność, nieustanne uczucie głodu (szczególny apetyt na słodycze), przyrost masy ciała, osłabienie libido.

Fototerapia dobrym sposobem na jesienną depresję

Jesienią większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Na dworze jest ciemno, gdy idziemy oraz gdy wracamy z pracy. Dlatego niezwykle pomocna może się okazać fototerapia. Polega ona na naświetlaniu lampami o natężeniu zbliżonym do światła słonecznego. Staje się ona coraz bardziej popularna. Naświetlanie odbywa się podczas 20–30-minutowych seansów. Ważny jest jednak nie tylko czas, ale także pora dnia, natężenie owego światła czy kąt jego padania. Zaleca się, aby fototerapii poddawać się rankiem i wieczorami, czyli wtedy, gdy niedobór słońca jest najbardziej odczuwalny. Dzięki temu zewnętrzne bodźce słoneczne docierające do organizmu zbliżone są do tych, jakie mają miejsce latem. Obniża się wówczas poziom melatoniny, a wraz z nim stopniowo ustępują kolejne objawy chorobowe. Specjaliści podkreślają ogromną skuteczność fototerapii w leczeniu sezonowych depresji. Według różnych źródeł, poprawa obserwowana jest u około 80 proc. pacjentów.

Źródło

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.