Utknąłeś w domu? Te 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne spacery

Od starożytności po sztukę współczesną – odwiedź jedne z najpiękniejszych muzeów
na świecie nie ruszając się z kanapy.

Propozycja udostępniona dzięki  KULTURZE.PL


Oto jeden z godniejszych polecenia pomysłów, na to aby w czasie gdy nie zalecane
jest wychodzenie z domu odwiedzić kilka wirtualnych propozycji.

Guggenheim Museum, Nowy Jork

Funkcja Google Street View pozwala odwiedzającym zwiedzać słynne spiralne schody Guggenheima bez wychodzenia z domu. Stamtąd możesz odkryć niesamowite dzieła sztuki z epoki impresjonizmu, postimpresjonizmu, nowoczesności i współczesności.
> WIRTUALNY SPACER <

Musée d’Orsay, Paryż

Podczas wirtualnego spaceru można zobaczyć dziesiątki słynnych dzieł francuskich artystów, którzy tworzyli w latach 1848-1914, między innymi Moneta, Cézanne’a i Gauguina.
> WIRTUALNY SPACER <

British Museum, Londyn

To kultowe muzeum znajdujące się w sercu Londynu pozwala wirtualnym zwiedzającym zwiedzić Wielki Dwór, odkryć starożytny Kamień z Rosetty i egipskie mumie. Możesz również znaleźć setki artefaktów.
> WIRTUALNY SPACER <

National Gallery of Art, Waszyngton

To słynne amerykańskie muzeum oferuje online dwie expozycje (za pośrednictwem Google). Pierwsza to wystawa amerykańskiej mody z lat 1740–1895, w tym wiele renderingów ubrań z epoki kolonialnej i rewolucyjnej. Druga to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.
> WIRTUALNY SPACER <

National Museum of Modern and Contemporary Art, Seul

Wirtualna wycieczka Google pozwala na zwiedzenie sześciu pięter budynku pełnego sztuki współczesnej z Korei i całego świata.
> WIRTUALNY SPACER <

Rijksmuseum, Amsterdam

Fantastyczny zbiór dzieł z holenderskiego złotego wieku, w tym wiele obrazów autorstwa Vermeera i Rembrandta. W 80 galeriach 8 000 obiektów opowiada historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii.
> WIRTUALNY SPACER <

źródło zdjęcia: Google Street View

Van Gogh Museum, Amsterdam

Każdy fan tego niezwykłego malarza może zobaczyć największą kolekcję jego dzieł – w tym ponad 200 obrazów, 500 rysunków i więcej 750 osobistych listów.
> WIRTUALNY SPACER <

Pergamon Museum, Berlin

Jedno z największych muzeów w Niemczech – Pergamon – ma wiele do zaoferowania. Znajduje się w nim wiele starożytnych artefaktów, w tym Brama Isztar i oczywiście… Ołtarz Pergamon (Wielki Ołtarz Zeusa).
> WIRTUALNY SPACER <

National Museum of Anthropology, Meksyk

Zbudowane w 1964 roku muzeum jest poświęcone archeologii i historii meksykańskiego dziedzictwa przedhiszpańskiego. Oferuje 23 sale wystawowe wypełnione starożytnymi artefaktami, w tym niektóre z cywilizacji Majów.
> WIRTUALNY SPACER <

MASP, Sao Paulo

To pierwsze, nowoczesne muzeum w Brazylii. Dzieła umieszczone zostały na przezroczystych ramkach z pleksiglasu sprawiając wrażenie, jakby wisiały w powietrzu.
> WIRTUALNY SPACER <

The J. Paul Getty Museum, Los Angeles

Wybierz się na wycieczkę Street View, aby odkryć ogromną kolekcję europejskich obrazów, rysunków, rzeźb, rękopisów i fotografii – niektóre dzieła pochodzą nawet z VIII w.
> WIRTUALNY SPACER <

Uffizi Gallery, Florencja

W tej mniej znanej galerii znajduje się kolekcja dzieł jednej z najsłynniejszych rodzin we Włoszech, de’Medicis. Budynek został zaprojektowany przez Giorgio Vasariego w 1560 roku specjalnie dla Cosimo I de’Medici, ale każdy może wędrować po jego salach z dowolnego miejsca na świecie.
> WIRTUALNY SPACER <

Niestety nie wszystkie popularne muzea i galerie sztuki mogą zostać włączone do kolekcji Google Arts & Culture, ale niektóre muzea oferują inne, cykliczne wydarzenia i wycieczki online – np. Luwr. Aby zobaczyć więcej kolekcji muzeów Google Arts & Culture wystarczy odwiedzić witrynę

Google Arts & Culture

Źródło KULTURZE.PL


Interesującą możliwość oferuje również portal Kultura Dostępna
Źródło https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea


Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady

Tutaj możesz zobaczyć nie tylko panoramę z lotu ptaka, ale również obejrzeć rampę kolejową, oraz budynki obozu Oświęcim i Brzezinka. Wszystko opatrzone jest komentarzem w języku angielskim. Znajdziesz tu również fotografie i dokumenty z obozu.

Wirtualny spacer!

Bazylika Katedralna pw. WNM Panny i św. Mikołaja w Łowiczu

Panorama pokazuję całą Bazylikę, która została wpisana na listę Pomników Historii. Zobacz z bliska obraz Matki Boskiej Łowickiej, oraz miejsca spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski.

Wirtualny spacer!

Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach

Drewniana Cerkiew, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, udostępnia panoramę, dzięki której z bliska możemy zobaczyć m.in. barokowy ikonostas, oraz barokowe ołtarze boczne.

Wirtualny spacer!

Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku

Zobacz jedną z najstarszych polskich cerkwi w Karpatach, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podejdź do XVIII-wiecznego ikonostasu, drzwi diakońskich, ikon, przyjrzyj się ścianom i stropom pokrytym XVII-wieczną polichromią.

Wirtualny spacer!

Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych

Panorama pokazuje drewnianą cerkiew, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W budowli zachowały się najważniejsze cechy cerkwi zachodniołemkowskiej. W środku można dokładnie przyjrzeć się m.in. polichromii o rokokowo-klasycystycznych motywach architektonicznych i roślinnych, oraz zwieńczeniom stropów płaskich z fasetami.

Wirtualny spacer!

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku

Zwiedź Cerkiew wpisaną do rejestru zabytków. Przyjrzyj się nawie i prezbiterium, XVIII-wiecznym fragmentom polichromii przedstawiającym kotarę podtrzymywaną przez anioły oraz kartusze, w których pierwotnie znajdowały się postacie proroków starotestamentowych.

Wirtualny spacer!

Elbląg- spacer po mieście

Zobacz z bliska Kanał Elbląski, Pałac Augusta Abbegga, miejskie kościoły, przejdź się pod Bramą Targową, zwiedź Stare Miasto.

Wirtualny spacer!

źródło

Filharmonia Narodowa w Warszawie

Wybierz się na wirtualny spacer po warszawskiej Filharmonii Narodowej. Odkryj przestrzenie i miejsca na co dzień niedostępne!

Wirtualny spacer!

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, udostępniła Trasę Muzealną Muzeum Żup Krakowskich – znajdziesz podziemne tu komory, w których znajdują się obiekty muzealne, a wszystko w niezwykłym otoczeniu solnych rzeźb.

Wirtualny spacer!

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Drewniany kościół wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zachował się w prawie niezmienionej formie od XIII wieku. We wnętrzu znajdują się m.in. tryptyki, polichromia z przedstawieniem dziesięciu przykazań, polichromia z ostatnią wieczerzą, oraz barokowe obrazy.

Wirtualny spacer!

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Drewniany kościół wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest bogaty w zabytkowe rzeźby i malarstwo gotyckiego. Można przyjrzeć się z bliska ołtarzowi głównemu, krucyfiksowi, posągowi św. Mikołaja czy tabernakulum.

Wirtualny spacer!

Kraków- spacer po mieście

Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Rynek Główny, Wawel, oraz wiele innych atrakcji charakterystycznych dla Krakowa można zobaczyć dzięki dostępnej panoramie.

Wirtualny spacer!

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

Podczas zwiedzania muzeum można zobaczyć pięć wystaw: Archeologia Śląska; Epoka kamienia, wczesna epoka brązu; Epoka brązu i wczesna epoka żelaza; Epoka żelaza i wędrówki ludów; Śląsk średniowieczny. W ramach wystaw dostępne są eksponaty, zdjęcia oraz dokumenty.

Wirtualny spacer!

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

W ramach wirtualnego spaceru możemy zobaczyć m.in. obiekty historyczne, ruiny kaplicy pobitewnej, pole bitewne, pomniki, chorągwie polskie, oraz dowiedzieć się, ile czasu zostało do corocznej inscenizacji bitwy.

Wirtualny spacer!

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Kolekcja Muzeum Broni Pancernej to ponad 40 egzemplarzy pojazdów pancernych. Sprzęt w większości wyprodukowany został na terenie Związku Radzieckiego i był wykorzystywany podczas II wojny światowej, stanowiąc wyposażenie jednostek pancernych Wojska Polskiego od 1943 roku. Muzeum jest w posiadaniu jednego z większych w Polsce zbioru sprzętu bojowego. Podczas spaceru można zobaczyć eksponaty z bliska, a ponadto wejść do środka niektórych pojazdów. Eksponaty są opatrzone opisami, dostępne są również zdjęcia oraz filmy.

Wirtualny spacer!

Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim we Wrocławiu

Muzeum Historyczne gromadzi i udostępnia zabytki z zakresu historii i sztuki związanych z dziejami Wrocławia, wyroby rzemiosła artystycznego oraz ikonografię Wrocławia w tym grafiki, ryciny i fotografię. Znajdziesz tu m.in. kolekcję dokumentów i druków ulotnych, plakatów, sztandarów.

Wirtualny spacer!

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Zobacz ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa. Wszystkie statki powietrzne zostały opisane numerami modeli. Modele eksponowane są w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeni hangarowych.

Wirtualny spacer!

Muzeum Militariów we Wrocławiu

Podczas zwiedzania muzeum możemy zobaczyć cztery wystawy: Broni Dawnej, Broni Palnej, Hełmów Wojskowych i Broni Białej. W ramach wystaw dostępne są eksponaty, zdjęcia oraz dokumenty.

Wirtualny spacer!

Muzeum Powstania Warszawskiego

Wybierz się na wirtualny spacer po salach wystawienniczych Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzaniu towarzyszą cyfrowe obrazy eksponatów, dokumenty, filmy oraz dźwięki.

Wirtualny spacer!

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Panorama umożliwia wirtualne zwiedzanie dziewięciu wystaw: Historia w sztuce, Akcjonizm wiedeński, Sport w sztuce, Kolaż z łasiczką, Kolekcja MOCAK-u, Ekonomia w sztuce, Rune Eraker. Wysiedleni, Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?, oraz Zbrodnia w sztuce. Wszystkie dzieła są opatrzone przypisami.

Wirtualny spacer!

Muzeum Wsi Kieleckiej

W parku etnograficznym zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII/XIX-wiecznego budownictwa drewnianego. Można zwiedzić tam m.in. Dwór z Suchedniowa, zagrody wiejskie, obiekty małomiasteczkowe, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego oraz obiekty sakralne.

Wirtualny spacer!

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Muzeum znajduje się w neobarokowej, dawnej rezydencji magnackiej, w której zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Ponadto można zwiedzić sześć wystaw: Wnętrza XIX – XX w., Sala Polska im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Gabinet Miniatur, Zbrojownia, Znane i nieznane, oraz Daisy von Pless: Szczęśliwe lata.

Wirtualny spacer!

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Panorama daje możliwość spaceru po dziedzińcu, kaplicy, oraz pałacu, gdzie w każdym pomieszczeniu możemy z bliska obejrzeć obiekty muzealne.

Wirtualny spacer!

Pałac pod Blachą w Warszawie

Podczas spaceru po późnobarokowym pałacu, można zwiedzać odrestaurowane wnętrza siedziby księcia Józefa Poniatowskiego. W pałacu znajduje się 10 pomieszczeń, każde z nich jest otwarte dla wirtualnego użytkownika.

Wirtualny spacer!

Pszczyna – spacer po mieście

Spacer po Pszczynie można rozpocząć od panoramy widzianej z lotu ptaka, spaceru po rynku, czy zamku. Dostępne jest również zwiedzanie Skansenu, Muzeum Prasy Śląskiej, oraz Zagrody Żubrów.

Wirtualny spacer!

Sanktuarium i Klasztorze Ojców Bernardynów w Leżajsku

Zwiedzanie sanktuarium można zacząć od terenu bliskiego obiektom sakralnym, gdzie znajduje się cmentarz kościelny, mury obronne z basztami i bramami, oraz folwark klasztorny. Następnie z zewnątrz i w środku obejrzeć klasztor i katedrę, w której znajdują się m.in organy z XVII wieku. Wszystkie obiekty są opisane.

Wirtualny spacer!

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

W skład panoramy wchodzi bazylika, klasztor, 42 kaplice, kościoły, oraz ścieżki spacerowe. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz został uznany za Pomnik Historii Polski. Podczas wirtualnego zwiedzania możemy wejść do każdego budynku, zobaczyć wszystkie obiekty z bliska, posłuchać lektora, który o nich opowiada.

Wirtualny spacer!

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

Na wirtualny spacer po Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu zapraszamy wszystkich, którzy chcą zobaczyć z bliska zabytkowe nagrobki, tablice – niemych świadków pojedynczych ludzkich historii.

Wirtualny spacer!

fot. Omasz/Wikipedia.org

Szlak Kościołów Drewnianych

Zobacz Kościół pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie i Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chlastawie, w którym można podziwiać przepiękną polichromię z 1637 roku, nie ruszając się z domu!

Wirtualny spacer!

Teatr Wielki – Opera Narodowa

Obejrzyj szesnaście animowanych filmów i dowiedz się, jakie były losy Teatru Wielkiego na przestrzeni wieków. Spacer wirtualny „Być Wielkim” – to obszerny, wielowątkowy i interdyscyplinarny projekt obejmujący historię, architekturę i sztukę, wykorzystujący między innymi historyczne materiały ikonograficzne.

Wirtualny spacer!

Wrocławski Ratusz

Wieczorny spacer po Wrocławskim Rynku choć wirtualny, nie odbiega pod względem sentymentalnym i emocjonalnym od tego tradycyjnego. Widok urokliwych kamieniczek oświetlonych ciepłym światłem ulicznych lamp każdego wprawi w dobry nastrój tuż przed zaśnięciem.

Wirtualny spacer!

XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie

Żyrardów jest świadkiem ważnych wydarzeń historii najnowszej, takich jak rewolucja przemysłowa, czy pierwszy strajk robotników. Wirtualny spacer po żyrardowskim rynku daje możliwość podziwiania przemysłowych budynków z czerwonej cegły i wejścia w klimat tego robotniczego miasteczka.

Wirtualny spacer!

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski jako jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy to obowiązkowy punkt każdej turystycznej wycieczki, a zatem i wirtualnych eksploracji. Przechodzenie z Sali Wielkiej do Tronowej, a z Tronowej do Sypialnej i podziwianie mijanych eksponatów i wyposażenia, może okazać się prawdziwą przyjemnością.

Wirtualny spacer!

Zamek w Malborku

Malborski zamek pokrzyżacki to jeden z najokazalszych zabytków historycznych w Polsce. Tym bardziej, jeśli nie osobiście, warto zwiedzić go wirtualnie. Przemknąć niczym duch po wielkim pustym refektarzu czy ciemnym korytarzem dotrzeć do miejsc zupełnie niespodziewanych i mrocznych. Nie tylko wnętrze zamku, ale i obejście, i piękny widok z wieży – to wszystko czeka na wirtualnych turystów.

Wirtualny spacer!

Zespół dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy

Od 1680 roku z dawnym opactwem cysterek związał się kult i osoba św. Jadwigi Śląskiej. Dlatego jednym z głównych punktów wirtualnego zwiedzania jest pięknie zdobiony barokowy baldachim z rzeźbioną w jasnym kamieniu figurą świętej. Każdy element wyposażenia katedry to wart zobaczenia przykład baroku w całej swej, pełnej przepychu, okazałości.

Wirtualny spacer!

Zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim

Romańsko-gotycka katedra została uznana za Pomnik Historii. Zwiedzając, możemy zobaczyć z bliska piękny wirydarz, otoczony z trzech stron krużgankami o ostrołukowych, szerokich przezroczach, zdobionych maswerkami, późnogotycki ołtarz główny, dwa drewniane krucyfiksy, rzeźba z przedstawieniem Jana Ewangelisty, dwie kamienne chrzcielnice oraz 12 kamiennych płyt nagrobnych biskupów i innych dostojników kościelnych.

Wirtualny spacer!

Zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie

Warto wybrać się na wirtualną wycieczkę po pelplińskim zespole katedralnym. Z katedry można udać się na wirtualną przechadzkę po uliczkach uroczego pomorskiego miasteczka. Wnętrza katedry z bogatym wyposażeniem, ornamentyką, malarstwem, zapiera dech nie tylko miłośnikom gotyku. Niespieszny wirtualny spacer po klasztornych krużgankach z krzyżowymi sklepieniami przeniesie w odległe średniowieczne czasy, dając wytchnienie od współczesności.

Wirtualny spacer!

Zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym nekropolią właścicieli w Kórniku

Wirtualna wycieczka po Kórniku wyrusza spod miejskiego Ratusza, skąd przenosimy się do pałacu, malowniczo położonego na terenie parku, niedaleko Kórnickiego jeziora. Idąc alejką przy rogatkach z azaliami, promenadą ciągnącą się wzdłuż brzegu jeziora, przechadzając się ścieżkami wokół zamkowych obiektów architektonicznych, można napawać oko idyllicznymi widokami.

Wirtualny spacer!

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.