Prezes TVP oddał się do dyspozycji prezydenta

„W imię dobra Telewizji Polskiej oddaję się do dyspozycji prezydenta” – napisał prezes TVP Jacek Kurski w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił, że jego osoba „nie jest i nie będzie” przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa.

Ważą się losy rekompensaty dla mediów publicznych. Apele o podpis prezydenta

zobacz więcej

Prezes Telewizji Polskiej poinformował na Twitterze, że w piątek w godzinach popołudniowych wysłał drogą elektroniczną list do prezydenta Andrzeja Dudy.

„W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą przyznającą mediom publicznym rekompensatę abonamentową oraz w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej odniesieniami do mnie jako Prezesa TVP, oświadczam, iż w imię dobra Telewizji Polskiej, interesu publicznego, a także w zgodzie z wartościami, którym służyłem całe swoje życie – oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta” – napisał w liście Kurski.

Prezes TVP ocenił, że Telewizja Polska jest dziś silniejsza, niż cztery lata temu, a także, że jest nadawcą „dynamicznym, nowoczesnym i coraz chętniej oglądanym”. Kurski wskazał też, że TVP „skutecznie odbudowuje swój prestiż i pozycję rynkową, dbając jednocześnie o kulturę narodową”. „Telewizja Polska zdołała też odbudować pluralizm polskiej debaty publicznej, a tym samym zapewniła polskiej demokracji normalne warunki funkcjonowania” – napisał prezes TVP, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do „tego sukcesu”, zaufali mu i ciężko pracowali przez ostatnie lata. „Dobrze przysłużyliście się Polsce” – dodał.

„Szanowny Panie Prezydencie, chcę Pana zapewnić, że moja osoba nie jest i nie będzie przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od Pana decyzji” – oświadczył Kurski.

Nowelizacja tzw. ustawy abonamentowej przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej 9 stycznia, następnie trafiła ona do Senatu, który odrzucił ją w całości. 13 lutego Sejm odrzucił z kolei sprzeciw izby wyższej i ustawa została przesłana do prezydenta. Ma on 21 dni na decyzję, czy ustawę podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W piątek upływa termin na decyzję prezydenta.

Według doniesień Wirtualnej Polski, prezydent Andrzej Duda zażądał od przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego. W zamian za odwołanie Kurskiego – informowała Wirtualna Polska – prezydent miał obiecać podpisanie noweli ustawy abonamentowej.

Podziel się komentarzem
Udostępnij
 •  
 •  
 •  
 •  

3 thoughts on “Prezes TVP oddał się do dyspozycji prezydenta

 1. Panie Jacku Kurski całym sercem jestem dziś z panem zachował się pan jak patriota jak człowiek wielkiego honoru bardzo wielki szacunek i choć przychodzi panu płacić wysoką cenę za czyjś cynizm i gierki polityczne, a przede wszystkim szantaż polityczny to ma pan u wielu milionów Polaków Polskich prawdziwych patriotów serce które dziś naprawdę boli przez to co się stało!!!! Jest to niewątpliwie wielki prezent dla totalnej opozycji którego nie wielu się spodziewało Ja sam jeszcze rano myślałem ze to wszystko są kolejne kłamstwa totalnej opozycji aż do momentu pana oświadczenia w TVP i złożenia swojej rezygnacji w obliczu ryzyka weta pod ustawą która miała by odebrać mediom publicznym dofinansowanie.
  Panie Jacku Kurski wielki szacunek wielkie serce Polskich patriotów którzy będą pamiętać to co pan zrobił dla Polski
  Jeszcze Polska nie zginęła….
  Nie żyją wolne niezależne media miejmy nadzieje że TVP jakoś przetrwa ten atak.

 2. Jacek Kurski podał się do dyspozycji prezydenta mając na uwadze dobro telewizji publicznej
  Panie Jacku całym sercem jestem z panem!❤️❤️❤️
  Nie sądziłem że właśnie do tego dojdzie że prezydent posunie się do takiego świństwa wobec Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i swoistego szantażu w którym prezydent zażądał odejścia ze stanowiska Jacka Kurskiego!!!
  Przypomnę że Jacek Kurski wydobył Polską telewizję z ogromnych problemów i zapaści finansowej.
  Teraz pan prezydent może na stanowisku prezesa posadzi kogoś z totalnej opozycji a media narodowe stracą zapewne swoja dotychczasową rolę czyli mediów niezależnych które nie lżą rządu i nie uprawiają anty Polskiej propagandy!!!
  To co się stało tuż przed wyborami jest wstydem i hańbą dla prezydenta Andrzeja Dudy a także dowodem iż całkowicie zerwał on z zapleczem politycznym dzięki któremu został prezydentem!!!! Prawo i Sprawiedliwość zostało dziś postawione pod ścianą a niewinny człowiek Jacek Kurski stał się ofiarą gierek politycznych pana prezydenta!
  Dla mnie taka postawa jest godna potępienia!!!
  Nigdy bym się tego nie spodziewał myślałem że to manipulacje totalnej opozycji a tu proszę!!!!!

 3. Całym sercem za Jackiem Kurskim. Wielki szacunek za honor odwagę i wielki patriotyzm jakim pan się wykazał. Miliony Polaków nigdy panu tego dnia nie zapomną. Jeszcze będziemy żyli w wolniej i prawdziwie niepodległej Polsce choć dziś gardło się ściska to tacy ludzie jak pan ja i miliony prawdziwych patriotów kochający swoją Ojczyznę zawsze będą ramie w ramie walczyć o prawdziwie wolną i niepodległą Tak nam dopomóż Bóg!!!!

Dodaj komentarz