Prezydent: Jan Paweł II – papież wolności i solidarności

„Papież wolności i solidarności” – tak o świętym Janie Pawle II napisał prezydent Andrzej Duda w tekście na łamach rzymskiego dziennika „Il Messaggero”, opublikowanym w niedzielę, w przeddzień setnej rocznicy urodzin papieża Polaka.

Co w czasie pandemii miałby nam do powiedzenia św. Jan Paweł II?

W trudnym dla nas wszystkich czasie, gdy zmagamy się z pandemią, warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia – piszą biskupi w…

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypominało słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat w 1978 r.: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”.

„Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili” – napisali w liście hierarchowie.

Zdaniem biskupów, gdyby papież Polak żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie.

„Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania mszy św. z wiernymi. Jego brat Edmund zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej. Na jego płycie nagrobnej wyryto napis: »Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości«. By upamiętnić swego starszego brata, nasz święty Papież trzymał na swoim biurku lekarski stetoskop. Święty Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał” – czytamy w liście.

„Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia »na głębię cyberprzestrzeni« – wskazują biskupi.

„Jan Paweł II – Papież Nadziei”. TVP zaprasza do wspólnych obchodów

Z okazji 100. urodzin Jana Pawła II Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę, w której znajdą się filmy dokumentalne i fabularne, reportaże,…

zobacz więcej

„Dzisiaj, gdy w czasie pandemii koronawirusa świat walczy o każde ludzkie życie, trzeba przypomnieć, że Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” – wskazali biskupi.

Biskupi zacytowali również papieża Franciszka, który we wstępie do książki „Święty Jan Paweł II, 100 lat. Słowa i Obrazy”, opublikowanej w Watykanie z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II, wyznał: „Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego spoglądałem na niego, prosząc w moich modlitwach o dar wierności Ewangelii, tak jak on dawał o niej świadectwo”.

„Od śmierci św. Jana Pawła II ludzie z całego świata modlą się nieprzerwanie u jego grobu w Bazylice św. Piotra. Za jego przyczyną proszą Boga o potrzebne łaski. Dołączmy i my do nich i módlmy się – przez jego wstawiennictwo – w intencjach, które głęboko nosimy w naszych sercach. Prośmy za naszą Ojczyznę, Europę i cały świat. Módlmy się o ustanie pandemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, za lekarzy, służbę medyczną i tych wszystkich, którzy narażają swoje życie dla naszego bezpieczeństwa. Niech setna rocznica urodzin papieża Polaka będzie dla nas wezwaniem do braterstwa i jedności. Niech będzie źródłem nadziei i zaufania Miłosierdziu Bożemu” – napisali hierarchowie w liście, który 17 maja, w przeddzień rocznicy urodzin papieża Polaka, jest odczytywany w kościołach w całym kraju.

„18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II Wielki. Filozof, porywający mówca, mąż stanu, poeta. Kontynuator reform Soboru Watykańskiego II w świecie naznaczonym konfliktami i radykalnymi przemianami cywilizacyjnymi” – podkreślił prezydent RP na łamach wysokonakładowej rzymskiej gazety. Początek jego tekstu, zatytułowanego „Wojtyła, papież wolności, który ożywił Europę”, znajduje się na pierwszej stronie wydania.

Andrzej Duda przypomniał, że młody Karol Wojtyła „widział zbrodnie dwu totalitaryzmów: okupujących Polskę niemieckich nazistów oraz powojennego reżimu komunistycznego”.

„Był to wstrząs dla katolickiego kapłana, ale też dla humanisty ukształtowanego przez polską kulturę, przenikniętą ideałami wolności i tolerancji” – napisał prezydent. Jak dodał, papież przypominał, że Europa od tysiąca lat czerpie z dorobku polskich uczonych i artystów, świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.

„Pierwszy od 455 lat papież spoza Italii tuż po swoim wyborze powiedział, że został wezwany «z dalekiego kraju. Ale przecież Kraków – stolica arcybiskupia kardynała Wojtyły i dawna stolica Polski – leży bliżej Rzymu niż Madryt, Paryż czy Dublin. Jan Paweł II chciał w ten sposób zwrócić uwagę na swoją ojczyznę, uwięzioną wówczas za żelazną kurtyną” – zaznaczył prezydent RP.

W. Półtawska: Jan Paweł II naprawdę kochał ludzi

On naprawdę kochał ludzi i dążeniem jego było, aby dać im to, co zamierzył dla nich Stwórca – napisała prof. Wanda Półtawska we wspomnieniu, które…

zobacz więcej

Przywołał pierwszą wizytę Jana Pawła II w ojczyźnie w czerwcu 1979 roku.

„Powitały go tłumy rodaków, którzy z każdym jego słowem odczuwali coraz większą jedność i nadzieję. Niedługo potem w Polsce wybuchła prawdziwa pokojowa rewolucja. Czerpiąc z papieskiego przesłania, wielomilionowy, oddolny ruch społeczny przybrał nazwę «Solidarność», a za swoje motto obrał hasło «nie ma wolności bez solidarności»” – wskazał Duda.

„Jego zmagania – jak zaznaczył – zwieńczył upadek komunistycznych dyktatur w Europie, rozpoczęty właśnie w Polsce, w czerwcu roku 1989”.

Prezydent wyraził przekonanie, że solidarność może być źródłem wielkiej siły także obecnie, gdy Europa zmaga się z pandemią koronawirusa.

Nawiązując do związków Polski i Włoch, prezydent Duda podkreślił: „Ufam, że spoiwem naszych znakomitych relacji pozostanie również pamięć o osobie i dziedzictwie świętego Jana Pawła II Wielkiego – papieża wolności i solidarności”.

źródło TVP.INFO/PAP

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.